Jak przetrwać (i odnieść sukces) – czyli udział w castingu.

W szalejącej modzie na telewizyjne programy muzyczne nie raz pewnie pojawiła Ci się w głowie myśl o wzięciu udziału w castingu do programu typu Talent Show.

Co zrobić by zaprezentować się jak najlepiej? Programy telewizyjne to przede wszystkim ROZRYWKA. W momencie występu w takim programie rozrywkę zapewniasz TY! Możesz być, co prawda samorodnym talentem, który olśniewa swym perfekcyjnym brzmieniem, doskonałą techniką a do tego ma magnetyczną osobowość. Jeśli tak – gratuluję! Nie musisz czytać dalej ;).

W takich programach rzadko jednak wygrywają osoby perfekcyjne i mimo doskonałego wykonania zdarza się, że szybko odpadają z programu.

Dlaczego? Kluczem jest tutaj „medialność”. Musisz mieć w sobie coś, co sprawi, że inni ludzie będą chcieli Cię oglądać. Zacznijmy może od tego, czego nie lubimy oglądać i co może nas zdyskredytować, jako uczestników muzycznych programów rozrywkowych.

Wspomniałam o perfekcyjnych wykonawcach. Dlaczego zdarza się, że odpadają z programu? Ze względu na ich przewidywalność. Pięknie naśladujesz innych wykonawców – to fajne, ale nudne. Postaraj się zatem sprawić, aby coś jeszcze wyróżniało Cię z tłumu. Nie kopiuj oryginału, znajdź własny sposób na utwór, który śpiewasz. Jeśli wydaje Ci się, że w śpiewie chodzi tylko o właściwe dźwięki – przemyśl to jeszcze raz. Idealny przepis na utwór to czyste dźwięki, wyraźnie zaśpiewany tekst, przekaz emocjonalny i osobiste podejście do tematu.

Czego jeszcze nie lubią osoby przeprowadzające castingi? Braku osobowości. Każdy człowiek ma osobowość. Wystarczy ją, zatem pokazać. Czytaj książki, oglądaj niszowe filmy, uprawiaj sporty, lub fascynuj się poezją nihilistyczną – słowem, rób coś, co sprawi, że zainspirujesz innych. Nie lubimy oglądać osób nudnych i zwyczajnych. Porywają nas osoby, których nie spotykamy na co dzień, które nas zaskakują, wzruszają, wywołują sympatię – lub antypatię… Tak, bycie osobą niesympatyczną i zarozumiałą może być też powodem, dla którego można znaleźć się w telewizji. Niestety, nie dlatego, że się na to „zasługuje”, ale po to by sprawić perwersyjną przyjemność widzom, którzy będą kibicować takiej osobie, by jak najszybciej odpadła z programu (czyż nie tak się to zwykle kończy?).

Jaki jest, więc prosty sposób na to, by zostać zauważonym podczas castingów?

  • wybierz odpowiedni repertuar – nie musi być to od razu najtrudniejszy utwór na świecie, ale wato, aby niósł za sobą wartość artystyczną: Twój repertuar charakteryzuje Ciebie jako, wykonawcę!
  • wyróżnij się! Załóż coś, co zwróci na Ciebie uwagę spośród tłumu szarych osób. Nie przesadzaj jednak z szaleństwem, włosy klauna mogą odwracać uwagę od Twojego występu.
  • pokaż swoją osobowość – podczas castingu opowiadając o sobie wybierz takie wątki, które zaciekawią inne osoby. Co w Tobie podziwiają Twoi znajomi? Nietypowe hobby, poczucie humoru? Spontaniczność? Spróbuj to pokazać podczas castingu.
  • uśmiechaj się i utrzymuj kontakt z osobami prowadzącymi casting – które często wyrażają absolutny brak jakichkolwiek emocji, co może gasić Twój entuzjazm, mimo to, nie zamykaj się w sobie! To Twoje 5 minut, od których zależy czy się dostaniesz, czy nie!

I przede wszystkim – zanim wybierzesz się na casting wybierz najlepszą szkołę, która nauczy Cię profesjonalnie śpiewać, wydobywać z utworów emocje, pokazywać w piosence swoją osobowość, odnajdywać się na scenie, by nie stać jak kołek i oswoić się z występami publicznymi, by już nigdy nie zjadł Cię stres. Jeśli chcesz zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności – dobrze trafiłeś! Zapraszamy do grona adeptów Akademii Star Project!